Radost z Boha, 8. července 2024

Milí přátelé,


přijměte srdečné pozdravení z Nového Dvoru v novém měsíci, který je již po generace prozářený dětskou radostí ze začínajících prázdnin. Toto kouzelné slůvko, prázdniny, označuje parádní období, které je bohaté na rozmanité zážitky, zkušenosti, objevování neznámých skutečností i zaslouženého odpočinku. 


Jiskřičky v dětských očích jsou zároveň i předzvěstí jiné radosti, trvalé a hluboké, jež svět dát nemůže. Radosti, kterou životní zkoušky, prohry ani pády nedokáží ochromit. A právě k takové radosti nás zve sestra Mary David ve své knize „Radost z Boha“.

Než se ponoříme do slov popisujících knihu, je na místě si říci něco o samotné autorce. Sestra Mary David žila jako mniška v benediktinském opatství svaté Cecílie nacházející se na Isle of Wight v Anglii. Po dvě desetiletí, až do své předčasné smrti, doprovázela novicky, a to s velkým zápalem, moudrostí a vtipem.

Z nauky sestry Mary David je cítit nejen nezlomná chuť žít a naplnit svůj život dobrem, ale i vřelé lidské srdce, porozumění pro lidskou slabost a nestálost. Zjevně se v mnohém inspirovala svatou Terezií z Lisieux a také svatým králem Davidem, po němž přijala své řeholní jméno.

cover knihy Radost z Boha

V knize najdeme i mnoho úvah nad otázkami, které si nekladou zdaleka jen mniši a mnišky, ale i mnozí z nás: 


Jak žít v osobním vztahu s Bohem, kterého nevidíme? Co si počít se svými emocemi? Kde čerpat radost a naději uprostřed zkoušek a nesnází? Jak zvládat život s lidmi, kteří nám nesedí? Jak dělat velká životní rozhodnutí? Co je smyslem utrpení, jak se dá „zužitkovat“, když ho nelze odstranit? Jak vůbec souvisí svoboda a vydanost, svoboda a láska schopná úplného sebe darování? 

 

Také si vybavujete chvíle, kdy se vám některé z otázek honí hlavou, ale odpovědi nepřichází? Někdy přichází takové otázky nečekaně, často se váží k prožívaným událostem a někdy jim v našich životech dáváme prostor, protože nás čeká třeba nějaké rozhodnutí či změna. 


Různorodé otázky přichází neustále, nehledě na čas a místo. Není tak divu, že nadčasová a bohatá duchovní nauka sestry Mary David oslovuje stále širší okruh lidí. Věříme, že její slova zaujmou a povzbudí stejně jako nás i vás. 


Otázky, přemýšlení a hledání odpovědí k životu zkrátka patří. Díky tomu svět poznáváme a rozšiřujeme si své obzory. Nesou v sobě totiž jak kvantitativní hledisko, tak kvalitativní. Čím hlouběji se tématu věnujeme, tím bohatší poznání je.

Nejde však jenom o odpovědi. Velmi důležitá je samotná cesta k jejich nalezení. Veškerá pozornost, myšlenky a čas, které dané otázce věnujeme, je to, co nás formuje a posouvá na naší životní cestě.

Právě prázdniny jsou ideálním obdobím pro dobrodružné poznávání světa. Jistě, školy jsou místa stvořená pro poznávání… A svět je místem, kde si získané znalosti ověřujeme a využíváme při každém kroku naší životní cesty. Využijte volno a odpočinek k osvojení získaných vědomostí a proměňte je v nové dovednosti. Život je tak bohatý, obzvlášť o prázdninách, pojďme ho společně objevovat!

Ještě než vyrazíte třeba na výlet nebo se začtěte do knihy, podívejte se, co všechno se děje s příchodem léta v našem klášteře.

plení zdi cesta k domu pro hosty
mnich modlitba k Panně Marii
v kuchyni truhlařina
salát na zahradě rajský dvůr
budova výroben plení na střeše výroben

 

Jedním z letních „pozemských“ potěšení, které jste si sice na fotkách neprohlédli, ale k létu neodmyslitelně patří, jsou chvíle strávené u táboráku a opékání tradičních špekáčků. S rodinou, přáteli, kamarády či spolužáky si užijete chvíle plné humoru a společného smíchu. 


Když se začne smrákat a nastupuje noc, přichází vyprávění, společné zpívání písniček či pozorování hvězd. Přesně to jsou ty okamžiky naplněné vděčností za cenný a krásný dar přátelství, které rozhodně není samozřejmostí. 


Proto vám přejeme, abyste si nejen v těchto chvílích, o prázdninách, ale i kdykoliv jindy mohli užívat okamžiky, ve kterých vás potěší poctivě vyrobené delikatesy s příběhem, ale především dobrá nálada a smích, který je kořením života.

Čas na zrnko prázdninového překvapení


Po celý červenec jsme si pro vás připravili jedinečnou akci 10% slevu na naše hořčice vyrobené podle originálních trapistických receptur z nejkvalitnějších bio surovin a bez konzervantů. Pozvedněte chuť grilovaného masa nebo tradičního špekáčku a dopřejte si výjimečný chuťový zážitek. 

taborák a naše hořčice sleva

A jaké hořčice si můžete například za akční cenu pořídit?

biohořčice jemná

Pro všechny milovníky tradiční chuti je skvělou volbou hořčice jemná s tradiční hořčičnou chutí a zcela rozemletými zrníčky.

Prohlédnout na e-shopu

Pro ty, co mají rádi o nějaké to zrnko hrubší strukturu, se hodí nejstarší hořčice s napůl namletými zrníčky a štiplavostí podtrženou moravským vínem a zjemněnou medem.

Prohlédnout na e-shopu

hořčice novodvorská
trapistická hořčice

Máte-li rádi pálivé, pak vás zcela jistě zaujme náš nejpikantnější kousek, najemno mletá hořčice z hořčičné mouky a s třtinovým cukrem.

Prohlédnout na e-shopu

Na závěr jednu limitku! Hořčice ze směsi černých a zelených oliv, kterou aktuálně doprodáváme a jejíž další výroba zatím není v plánu. 


Prohlédnout na e-shopu 

olivová hořčice
 
Užijte si krásné prosluněné dny okořeněné těmi nejhezčími zážitky!
 
S přáním všeho dobrého,
o. Jiří, celerář opatství Nový Dvůr a jednatel společnosti Labora s.r.o