Slavnost Těla a Krve Páně, 7. června 2024

Milí přátelé,


srdečně vás zdravíme z Nového Dvoru. Další měsíc, který opět utekl jako voda, byl u nás ve znamení významných událostí a prožitků. Doufáme, že i vy jste prožili měsíc, který neměl nic co do činění s nudou, ale naopak byl plný různých zážitků.


Co se tedy u nás událo? Jako každý rok jsme dobu velikonoční uzavřeli slavností Seslání Ducha Svatého. Již tradičně byla o Svatodušní vigilii přednesena liturgická čtení v různých jazycích. Při takovém čtení alespoň trochu zakoušíme, co popisuje svatý Lukáš ve Skutcích apoštolů: „Jak to, že všichni je slyšíme mluvit v našich rodných jazycích o velikých skutcích Božích?“ (Sk 2,11)


To ale není vše, co bychom s vámi chtěli tentokrát sdílet. Rádi bychom se také zastavili u slavnosti Těla a Krve Páně. Slavnosti tradičně doprovázené sběrem květin, kterými následně bohatě zdobíme křížovou chodbu

 

Přijměte pozvání a projděte se společně s námi, prostřednictvím fotografií, vyzdobenými místy s mimořádně silnou atmosférou. Nechte se přenést na okamžik do našeho kláštera a krůček po krůčku si prohlédněte bohatě vyzdobenou květinovou cestu, která vás dovede k oslavě velikého tajemství – eucharistii.
Jeden ze základních a důležitých aspektů slavnosti Těla a Krve Páně krásně vyjádřil Benedikt XVI. ve své homilii pronesené právě při této události:


„Jedním z konstitutivních rozměrů tohoto tajemství je cesta s Pánem. Tato skutečnost se projevuje v procesí, které společně prožijeme téměř jako její přirozené pokračování, když se pohybujeme za Tím, který je Cestou. Skrze dar sebe sama v eucharistii nás Pán Ježíš osvobozuje od naší „paralýzy“, nutí nás vstát a „pokračovat“, takže uděláme jeden krok vpřed a pak další, a tak se vydáme na cestu se silou tohoto Chleba života. Stejně jako se to stalo proroku Eliášovi, který se ze strachu před nepřáteli uchýlil na poušť a rozhodl se nechat se zabít (srov. 1 Kr 19,1-4). Bůh ho však probudil ze spánku a přinesl mu čerstvě upečený koláč: „Vstaň a jez,“ řekl mu, „jinak ti bude cesta příliš dlouhá“ (1 Kr 19,5-7).


Procesí Corpus Domini nás učí, že eucharistie nás chce osvobodit od veškeré sklíčenosti a nepohody; chce nás pozvednout, abychom se mohli znovu vydat na cestu se silou, kterou nám Bůh dává skrze Ježíše Krista. To je zkušenost izraelského lidu při exodu z Egypta, dlouhém putování pouští, které popisuje první čtení. Zkušenost, která je pro Izrael konstitutivní, ale zůstává příkladem pro celé lidstvo. Výraz „nejen chlebem živ je člověk, ale (...) vším, co vychází z Hospodinových úst“ (Dt 8,3), je totiž univerzálním výrokem, který se týká každého člověka jako lidské bytosti. Každý může najít svou vlastní cestu, pokud se setká s Tím, který je Slovem a Chlebem života, a nechá se vést jeho přátelskou přítomností.


Jak můžeme bez Boha, který je s námi, bez Boha, který je nám nablízku, udržet pouť naší existence, a to jak individuálně, tak ve společnosti a v rodině národů? Eucharistie je svátost Boha, který nás na naší cestě nenechává samotné, ale stojí vedle nás a ukazuje nám cestu. Nestačí jít dopředu, musíme vidět, kam jdeme! Nestačí „pokrok“, pokud nemáme žádná měřítka. Protože když seběhneme z cesty, riskujeme, že skončíme v propasti, nebo se přinejmenším rychleji vzdálíme od cíle. Bůh nás stvořil svobodné, ale nenechal nás v tom samotné: učinil se „cestou“ a přišel jít s námi, aby naše svoboda měla také kritérium, jak rozeznat správnou cestu a jít po ní.“

Věříme, že tato slova mohou být velmi inspirativní pro všechny z vás, kteří hledáte s upřímným srdcem tu správnou cestu pro své kroky, které vás provedou bohatým, naplněným a hluboce prožitým životem.


Do vaší životní cesty vám přejeme plno síly, odhodlání, vytrvalosti a víry. Naplňte svá srdce, neboť tato cesta bude plná rozmanitých okamžiků, chvil, prožitků i mezních situací. Neminou vás ani různá rozcestí a křižovatky, která vás mohou zmást a na chvíli svést z vaší cesty. Současně však bude vaše cesta plná znamení a událostí, které vám naopak pomohou stále vykračovat tím správným směrem. Sledujte je, naslouchejte jim a naplno je vnímejte.

Jaká je ta naše aktuální cesta?

V květnu jsme prožili, snad stejně jako vy, velmi zajímavé události. A s příchozím měsícem se naše cesty opět střetávají, a to nejenom prostřednictvím nového psaní. Máme totiž pro vás ještě drobné překvapení, kterým je uvedení dvou nových kosmetických produktů.


 A jaké voňavé produkty jsme si pro vás připravili?


Elixir Revitalisant

Tento antibakteriální, zklidňující a zvláčňující pleťový olej obsahuje olej z chaulmoogry a jojoby. Je vhodný pro pleť s různými kožními problémy, jako je třeba akné, a během slunění. Obsažený jojobový olej se využívá právě při péči o aknózní pleť, ale celkově také přispívá k pevnější a hladší pokožce. Je tak skvělou volbou, trápí-li vás celulitida. Další obsažená látka, Antileukin 6, pomáhá regulovat pigmentaci pokožky, podporuje opalování a chrání vaši pokožku před UV zářením sluníčka, které nás bude doprovázet celé léto. Elixír ocení, nejen během letní sezóny, také vaše vlasy, neboť podporuje jejich růst. 

elixir revitalisantDruhý produkt, který bychom vám rádi představili, je: 

Baume Articulation

Tento kloubní balzám z řady Officine monastique je kosmetický prostředek určený k péči o oblasti těla vykazující bolestivost, otok a únavu, v důsledku čehož omezují dobrou pohyblivost. Balzám obsahuje mnoho složek napomáhající dobrému prokrvení a následnému odplavování zánětu a přirozeně protizánětlivé rostlinné výtažky. Síla tohoto balzámu tkví zejména v kombinaci dvou protizánětlivých složek. Salicylátu a klejopryskyřice kadidlovníku – boswellie, která se odpradávna používala v arabské medicíně jako hojivý prostředek. Tyto složky doplňují extrakty z rozmarýnu lékařského, ze zázvoru lékařského, hřebíčkovce vonného, výtažky z kostivalu lékařského a výtažek z kořene harpagofytu ležatého.

Baume ArticulationsProhlédnout novinky na e-shopu

Přejeme vám krásné prosluněné dny plné zážitků a třeba i jedinečné kosmetické péče.

 
S přáním všeho dobrého,
o. Jiří, celerář opatství Nový Dvůr a jednatel společnosti Labora s.r.o.